Kā sarunāties ar cilvēku, kuram ir dzirdes traucējumi?
5. jūnijs, 2023 pl. 2:25
Lielas problēmas var sagādāt trokšņaina vide un pārāk ātra vai klusa runāšana. Diskusijās un darba grupās savukārt viens no lielākajiem izaicinājumiem ir vairāku cilvēku runāšana reizē. Svarīgs ir arī apgaismojums, telpas akustika, iespēja izmantot palīglīdzekļus.
- Cilvēkam ar dzirdes traucējumiem ir svarīgi redzēt runātāja seju.
- Vēlams, lai lūpas nebūtu aizsegtas ar ūsām. Nedrīkst smēķēt vai kožļāt kožļājamo gumiju.
- Svarīga ir ķermeņa valoda, sejas izteiksme un žestikulācija.
- Telpā vajadzīgs labs apgaismojums.
- Izvēlies vietu, kur nav daudz fona trokšņu!
- Ja sarunā piedalās vairāki cilvēki, vēlams sēdēt aplī.
- Runājiet lēni un skaidri. Nav jākliedz. Runājiet normālā skaļumā.
- Sarunā uzsveriet atslēgas vārdus, sevišķi, ja ir notikusi tēmas maiņa!
- Ja Jūsu runā iekļauts sarežģīts vārds, uzrakstiet to. Cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem daudzi līdzskaņi izklausās vienādi, kas var radīt pārpratumus.
- Saīsiniet teikumus un izmantojiet mazāk sarežģītas frāzes.
- Mainiet vidi, ja atrašanās vieta rada jums problēmas.
- Ja cilvēks ar dzirdes traucējumiem labāk dzird ar vienu ausi, ņemiet to vērā un mēģiniet runāt vairāk uz labo vai kreiso pusi.
- Uzsākot sarunu, nosauciet sarunas biedru vārdā, lai pievērstu viņa uzmanību. Ja Jūs netiekat sadzirdēts, pamājiet vai viegli pieskarieties, ja esat blakus viens otram.
- Pievērsiet uzmanību arī klausītāja reakcijām. Cilvēki ar dzirdes traucējumiem dažkārt jūtas neērti, lūdzot atkārtot vai precizēt. Ja sarunas biedrs izskatās mazliet apmulsis, atrodiet taktisku veidu, kā pajautāt, vai viņš Jūs saprata.
- Nesakiet "Vai tu dzirdēji?" Vājdzirdīgais cilvēks var atbildēt ar jā arī tad, ja sacīto nav sapratis. Labāk pajautājiet "Ko es tev teicu?" Ja nevarēs atbildēt, tā ir droša pazīme, ka cilvēks nav sapratis.
- Ja saruna notiek vairāku cilvēku lokā, izvairieties viens otru pārtraukt un runāt vienlaicīgi ar otru. Tā diemžēl ir ļoti bieži novērojama un nepatīkama situācija.
- Izmantojiet bloknotu, planšeti, mobilo telefonu, datoru.
Nopietnākās sarunās, konferencēs, sēdēs, lekcijās vājdzirdīgais cilvēks var izmantot runas-teksta tulka pakalpojumus. Latvijā šāda veida atbalsts pagaidām nav pieejams, bet to jau var izmantot tādos pasākumos, kur tiek lietota angļu vai cita plašāk izmantota valoda.
Pēdējā laikā aktuālas ir attālinātās sanāksmes. ZOOM un Microsoft Teams platformās ir iespējams sarunas titrēt reāllaikā, diemžēl ne latviešu valodā.
Īpašas problēmas var sagādāt hibrīdsanāksmes, kad viena daļa dalībnieku piedalās klātienē, bet cita - attālināti. Ja cilvēks ar dzirdes traucējumiem piedalās klātienē, tad viņam var būt problēmas saprast tos runātājus, kas piedalās attālināti. Ja pats piedalās attālināti, tad var būt grūtības saprast tos, kas piedalās klātienē.
Telpā novietotais mikrofons/ filmēšanas kamera var labi nofilmēt tos runātājus, kas atrodas tuvu, bet var nenofilmēt tos, kas atrodas tālu no kameras.