Par saziņu ar veselības aizsardzības iestādēm Rīgā
Pagājušajā rudenī aktualizēju jautājumu par personu ar dzirdes traucējumiem komunikāciju ar veselības aprūpes iestādēm. Par to, ka rodas pārpratumi, izpildot pieteikuma anketas, ka ne vienmēr var sazināties e-pastā un par citiem jautājumiem. Tā kā daļa no iestādēm, ar kurām sazināšanās bija problemātiska, bija Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības, tad šo jautājumu ierosināju izskatīt Personu ar invaliditāti NVO konsultatīvās padomes sēdē. Jautājums tika iekļauts darba kārtībā, un uz to tika atbildēts 30. martā notikušajā sēdē. Tālāk izraksts no protokola.
6. Par veselības aprūpes pakalpojumu
pieejamību un komunikāciju cilvēkiem ar redzes, dzirdes invaliditāti, kustību
traucējumiem Rīgas pašvaldības veselības aprūpes kapitālsabiedrībās.
(I.Solovjova, I.Balodis, V.Kleinbergs, B.Bicēna)
I.Solovjova (Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes priekšniece, departamenta direktora vietniece veselības jautājumos) informē, ka, atbilstoši iepriekšējā Padomes sēdē pielemtajam, Labklājības departamenta Veselības pārvalde ir organizējusi kopīgu tikšanos ar visām Rīgas valstspilsētas veselības aprūpes kapitālsabiedrībām. Tikšanās laikā ar veselības aprūpes institūciju personālu, t.sk. atbildīgajiem speciālistiem, cita starpā tika pārrunāts par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un komunikāciju cilvēkiem ar redzes, dzirdes invaliditāti, kustību traucējumiem. Pēc notikušās sanāksmes ārstniecības iestādes, apmainoties savstarpējā pieredzē, guva idejas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai, veiktas darbinieku apmācības. I.Solovjova Padomes locekļiem izskaidro par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību katrā Pašvaldības veselības aprūpes kapitālsabiedrībā un to saņemšanas kārtību, t.sk. par veidiem, kā var pierakstīties veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai, vides pieejamību personām ar funkcionālajiem traucējumiem, plāniem, lai uzlabotu pieraksta sistēmu un kapitālsabiedrību mājas lapas ērtākam pierakstam, atgriezeniskas informācijas sniegšanu pacientiem, u.c. Reģistratūru darbinieki sniedz palīdzību apmeklētājiem ar redzes, dzirdes vai pārvietošanās grūtībām - šie pacienti tiek pavadīti līdz pakalpojuma saņemšanas vietai. Informē, ka no visām apskatītajām ārstniecības iestādēm tikai Rīgas 1.slimnīcai ir iespēja veikt atzīmi par pacienta īpašām pazīmēm, t.i. sadaļā “Pacienta dati” ir izveidota speciāla sadaļa “Pacienta īpašās pazīmes”. Piesakoties uz pieņemšanu ir jāveic atzīme kvadrātiņā, ja nepieciešams. Citām veselības aprūpes kapitālsabiedrībām, par problēmām vai īpašām vajadzībām (dzirdes un runas traucējumi, pielāgota vide, u.c.), brīvā formā ir iespēja ierakstīt komentāru ailē “Komentāri”. Papildus informē par pieraksta iespējām citās ārstniecības iestādēs Rīgā. Norāda, ka ērtākais pieraksts uz pieņemšanu ir caur https://eveselibaspunkts.lv/lv. Detalizētāka informācija pieejama prezentācijā.
I.Solovjovas prezentācija ir šeit: Pakalpojumu pieejamība un komunikācija ar cilvēkiem ar redzes, dzirdes invaliditāti un kustību traucējumiem Rīgas valstspilsētas pašvaldības veselības aprūpes kapitālsabiedrībās
B.Bicēna (Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija „Sadzirdi.lv.”) norāda, ka veselības aprūpes speciālistiem ir nepietiekošs priekšstats par personu ar dzirdes traucējumiem komunikācijas veida iedalījumu, t.i. ir zīmju valodas lietotāji un sarunas valodas lietotāji. Praksē sarunas valodas lietotāju īpatnības un vajadzības praktiski netiek ievērotas. Norāda, ka veselības aprūpes iestādes, sniedzot atbildi personai e-pastā, neizskaidro tālākās rīcības, vēstules ir bez paraksta un kontaktiem. Uzsver, ka personām ar dzirdes traucējumiem ir svarīga saziņa arī ar citām Pašvaldības iestādēm, t.sk. Rīgas domes Mājokļa un vides departamentu un tās pakļautības iestādēm, SIA Rīgas namu pārvaldnieks, u.c. Piemēram, pastāv problēmas pieteikt un saņemt santehniķa pakalpojumus, u.c.
V.Kleinbergs (Padomes priekšsēdētājs) rosina kādā no nākamajām Padomes sēdēm uzaicināt Rīgas domes Mājokļa un vides departamenta un tā pakļautības iestāžu, SIA Rīgas namu pārvaldnieks, u.c. pārstāvjus, lai pārrunātu par iestādes kompetento pakalpojumu pieejamību un komunikāciju ar cilvēkiem ar redzes, dzirdes invaliditāti, kustību traucējumiem, u.c.
Padome nolemj: 1. Pieņemt informāciju zināšanai. 2. Jautājumu par Rīgas domes Mājokļa un vides departamenta un tās pakļautības iestāžu, SIA Rīgas namu pārvaldnieks, u.c. kompetento pakalpojumu pieejamību un komunikāciju cilvēkiem ar redzes, dzirdes invaliditāti, kustību traucējumiem iekļaut nākamajās Padomes sēdēs.
Visu 30.03. notikušās sēdes protokolu iespējams izlasīt šeit: https://ld.riga.lv/files/Invalidu%20padome/14.04.2023._Nr.DL-PINOKP-23-1-pro_PROTOKOLS.pdf
Ar citiem materiāliem par Personu ar invaliditāti konsultatīvās padomes sēdēm jūs varat iepazīties šeit: https://ld.riga.lv/lv/socialie-pakalpojumi-102/veselibas-veicinasana-un-slimibu-profilakse/personu-ar-invaliditati-nvo-konsultativa-padome.html
Materiālu sagatavoja Baiba Bicēna