Par atbalstu bērniem ar dzirdes traucējumiem Latvijas pašvaldībās
30. maijs, 2023 pl. 1:11
Lielākajā daļā pašvaldību nekāda specifiska atbalsta vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem bērniem nav, ir tikai atbalsts bērniem ar invaliditāti, ko var sniegt arī bērniem ar dzirdes traucējumiem, ja viņiem ir piešķirta invaliditāte.
Rakstā izmantots vecais administratīvais iedalījums.
Konkrēts atbalsts tieši vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem bērniem:
Alojas novads: Alojas pašvaldība sedz degvielas izdevumus vājdzirdīga bērna nokļūšanai izglītības iestādē.
Cita veida atbalstu bērnu ar invaliditāti (t.sk. vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem bērniem) ģimenēm pašvaldībā izskata individuāli (mazo pašvaldību priekšrocība), jo ir ļoti dažādas vajadzības un dažāds nepieciešamais atbalsta lielums.
Līdz šim pašvaldībā vērsās viena bērna vecāks ar mutisku lūgumu palīdzēt kohleārā implanta runas procesora bateriju iegādē.
Sociālais dienests izskatīja iespēju 1x gadā atbalstīt ar noteiktu summu pamatojoties uz iesniegto iesniegumu un maksājumu pamatojošiem dokumentiem.
Pašvaldība ir gatava izskatīt šāda veida iesniegumus un sniegt atbalstu bērnu ar invaliditāti iekļaušanai sabiedrībā.
Pamata līmenī sociālā dienesta vadītāja prot sazināties žestu valodā.
Ādažu novads: Ādažu novada pašvaldība apmaksā logopēda, Montesori pedagoga, reitterapijas, smilšu terapijas, kanisterapijas, hidroterapijas, ergoterapijas un fizioterapijas pakalpojumu un kompensē medicīniskās palīgierīces 50 % apmērā, bet ne vairāk kā 107 euro mēnesī Ādažu novadā deklarētām personām, nevērtējot personas (ģimenes) ienākumus un materiālo stāvokli.
Daugavpils: atbalsts speciālo tehnisko palīglīdzekļu un ar to darbību saistīto ierīču iegādei un remontam bērniem ar dzirdes invaliditāti (gadījumā, ja šādu palīglīdzekļu iegādi un remontu neapmaksā no valsts budžeta līdzekļiem).
Papildus Daugavpils pilsētas pašvaldības Sociālais dienests ģimenēm var sniegt psihosociālu atbalstu un ir iespējams saņemt psihologa konsultācijas.
Ikšķiles novads: Ikšķiles novada pašvaldībā bērniem ar dzirdes traucējumiem (arī bērniem ar kustību, redzes vai garīgās attīstības traucējumiem) ir pieejami pakalpojumi rehabilitācijas plāna ietvaros. Atbalsts tiek piešķirts pamatojoties uz pašvaldības saistošiem noteikumiem, Sociālā dienesta apstiprinātā budžeta ietvaros, paredzot, ka vienam bērnam piešķiramā pakalpojuma kopējais apmērs ir ne vairāk kā 1000,00 euro kalendārā gada laikā. Mūsu pašvaldībā bērnam ar dzirdes traucējumiem rehabilitācijas plāna ietvaros 2020.gadā apmaksājām dzirdes aparāta remontu. Tāpat saskaņā ar rehabilitācijas plānā noteikto, var saņemt bezmaksas psihologa konsultācijas ne tikai pats bērns, bet arī viņa ģimenes locekļi.
Lai saņemtu atbalstu bērnam nav nepieciešama invaliditāte, bet ir jābūt speciālistu slēdzienam ar diagnosticētu kādu no minētajiem traucējumiem.
Tāpat pašvaldībā bērniem ar invaliditāti bez maksas ir pieejamas fizioterapeita,audilogopēda un mākslas terapeita nodarbības Sākotnēji 10 reizes, bet ar speciālista atzinumu var saņemt atkārtoti 10 nodarbības.
Liepāja: Liepājas pašvaldībā veiksmīgi darbojas LNS Liepājas reģionālā biedrība, kura nodrošina nepieciešamos pakalpojumus un palīdzību biedrības biedriem. LNS biedriem, kopš 2014.gada, par pašvaldības budžeta līdzekļim, tiek nodrošināts asistenta pakalpojums personām ar dzirdes traucējumiem, kas sevī ietver atbalsta sniegšanu saskarsmē ar citām fiziskajām un juridiskajām personām, saziņas procesa plānošana, organizēšana un vadīšana, kā arī nepieciešamo un pieejamo resursu pārzināšana. Atsevišķi pakalpojums, kas būtu paredzēts tieši dzirdes implantu bateriju iegādei vai nomaiņai, Liepājas pašvaldībā nav izveidots, taču katrs gadījums tiek izskatīts un risināts individuāli. Līdz šim Sociālajā dienestā nav bijusi informācija par to, ka būtu bijusi šada nepieciešamība, jo vajadzības gadījumā jautājums būtu ticis risināts.
Vispārīgs atbalsts bērniem ar invaliditāti, t.sk. nedzirdīgiem
Lielākā daļa novadu, parasti izpaužas kā pabalsts noteikta summa gada periodā visiem bērniem ar invaliditāti, neatkarīgi no konkrētā veida.
Ķeguma novads: 150 EUR gadā, ja ģimene ir maznodrošināta, rehabilitācija bērniem, kam noteikta invaliditāte
Jēkabpils novads: 100 EUR
Babītes novads: 300 EUR
Nav atbalsta vājdzirdīgiem, jo nav tādu bērnu novadā
Daudzos mazajos novados ir šāda situācija. Vairāki novadi gan norādīja, ka, ja piedzimtu bērni ar dzirdes traucējumiem, varētu ieviest īpašu atbalsta sistēmu.