Kas ir nedzirdīgi neredzīgie cilvēki?
25. jūnijs, 2023 pl. 14:17
Cilvēkus ar smagiem redzes un dzirdes traucējumiem sauc par nedzirdīgi neredzīgajiem. Kombinētā nedzirdība un neredzība ir jāuztver kā patstāvīga invaliditāte, kas prasa īpašas saziņas un rehabilitācijas metodes, jo kombinēti redzes un dzirdes traucējumi automātiski neļauj izmantot pakalpojumus, kas paredzēti tikai cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem vai tikai ar redzes traucējmiem atsevišķi.
Nedzirdība/neredzība pastāv šādās kombinācijās:
- nedzirdīgs/neredzīgs;
- vājdzirdīgs/neredzīgs;
- nedzirdīgs/vājredzīgs;
- vājdzirdīgs/vājredzīgs.
Dažādas nedzirdīgi neredzīgo grupas
Atkarībā no nedzirdības un neredzības cēloņiem un laika šie cilvēki tiek iedalīti četrās grupās. Katras grupas īpašībām ir nepieciešamas atšķirīgas mācīšanas un rehabilitācijas metodes, jo īpaši saziņas līdzekļu izvēlē un mācīšanā.
- Iedzimta nedzirdība un neredzība: Arī cilvēki, kuri runas veidošanās laikā ir zaudējuši dzirdi un redzi, ir iekļauti šajā grupā. Cilvēkam, kurš piedzimis nedzirdīgs un neredzīga, vai tāds kļuvis ļoti agrā bērnībā, situācija ir sarežģītāka, jo ir saistīta ar noteiktām personības un uzvedības izmaiņām, kas ievērojami sarežģī cilvēka spēju maksimāli izmantot dzirdes un redzes atlikumus.
- Iedzimti nedzirdīgi vai vājdzirdīgi cilvēki un vēlāk radušies redzes traucējumi vai aklums. Šajā grupā ietilpst cilvēki ar iedzimtiem dzirdes traucējumiem un redzes zudumu, kas attīstās vēlāk dzīvē (piemēram, Ašera sindroms). Apmēram seši procenti bērnu ar iedzimtu nedzirdību pigmentretinīta dēļ pakāpeniski zaudē redzi. Šīs grupas bērni pēc dzimšanas ir nedzirdīgi, viņu pirmā valoda bieži vien ir zīmju valoda, un viņi izmanto redzi, lai zīmju valodu saprastu. Redzes zudums noved pie nepieciešamības pārveidot savu sakaru sistēmu. Mūsdienās palīdz agrīna kohleāro implantu ievietošana, kas palīdz šādiem bērniem apgūt runāto valodu.
- Iedzimta neredzība vai vājredzība un vēlāk pievienots dzirdes traucējums vai nedzirdība. Šajā grupā ietilpst cilvēki, kas dzimuši neredzīgi vai vājredzīgi, un kuriem dzīves laikā rodas dzirdes zudums vai pilnīga nedzirdība.
- Vēlu iegūtā nedzirdība un neredzība. Šī grupa sastāv no cilvēkiem, kuri piedzimuši ar normālu dzirdi un redzi, bet dažādu iemeslu dēļ to zaudē dzīves laikā.
Atsevišķa grupa sastāv no neredzīgiem / vājredzīgiem bērniem ar vairākiem traucējumiem. Šajā grupā var ietilpt tie neredzīgie vai vājredzīgie bērni ar vairākiem invaliditātēm, ar kuriem jāizmanto nedzirdīgo saziņas metodes. Šīs grupas bērniem dzirde ir normāla vai nelielā mērā traucēta, bet dažādu iemeslu dēļ viņiem trūkst runas izpratnes vai spējas radīt runu.
Nedzirdīgi neredzīgajām personām ir būtiski traucēta komunikācija, socializācija, mobilitāte un ikdienas dzīve.
Palīdzība nedzirdīgajiem ir ļoti individuāla, un arī šo cilvēku radiniekiem tā ir nepieciešama.
Dīvainā statistika
Definīcijas par to, kas ir nedzirdīgi neredzīgie, dažādās valstīs atšķiras. Tiek uzskatīts, ka nedzirdīgi-neredzīgi ir 0,2% līdz 3,3% no visiem iedzīvotājiem. Tā ir ļoti liela atšķirība, tāpēc statistika ir ļoti dīvaina, lai neteiktu vairāk.
Pasaulē 15 miljoni cilvēku saskaras ar šo ārkārtīgi sarežģīto invaliditāti.
ASV esot apmēram 2,4 miljoni nedzirdīgi neredzīgu cilvēku
Austrālijā uzskata, ka viņiem ir 100 000 nedzirdīgi-neredzīgu cilvēku, no kuriem 2/3 ir vecāki par 65 gadiem.
Somijā – apmēram 800 cilvēku.
Norvēģijā esot 356 nedzirdīgi nedzirdīgi cilvēki, no kuriem 105 tā ir iedzimta, bet 251 - iegūta.
Lietuvā dzīvojot 12 000 nedzirdīgi neredzīgu cilvēku, no kuriem 10 500 – vecāki par 70 gadiem. Bērnu skaits ar šo invaliditāti varot būt aptuveni 190 (tā uzskata Lietuvas nedzirdīgi neredzīgo izglītības speciāliste Dalia Tauriene).
Latvijā esot oficiāli reģistrēti 5 (pieci) nedzirdīgi neredzīgi cilvēki, kas visi esot vecāki par 40 gadiem, bet Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas “Sadzirdi.lv” rīcībā ir informācija vismaz par 12 cilvēkiem, no kuriem vairāki ir bērni un jaunieši, un visi atbilst kādai no augstāk minētajām grupām.
Problēmas
Diemžēl, ja bērnu dzirde un redze netiek pienācīgi pētīta, nedzirdīgi neredzīgie bērni tiek iedalīti to cilvēku grupā, kuriem ir garīgi traucējumi, un kuri šī iemesla dēļ netiek pienācīgi rehabilitēti un izglītoti.
Ļoti bieži nedzirdība un neredzība paslēpjas zem jēdziena "sarežģīta invaliditāte". Ja bērns nestaigā un nerunā, speciālisti, diagnosticējot traucējumus, bieži nepamana redzes problēmas. "Sarežģīta invaliditāte" ir kā etiķete, kas tiek piemērota bērnam un nesniedz nekādu informāciju pedagogiem. Ir ieteicams sīkāk izpētīt, vai bērns ir nedzirdīgi neredzīgs, vai arī viņam ir autisms, jo abos gadījumos bērna uzvedības modelis ir ļoti līdzīgs. Viena no autisma pazīmēm ir acu kontakta trūkums, bet, ja bērna redze ir traucēta, šī kontakta var arī nebūt. Bērns var neskatīties acīs arī citu iemeslu dēļ, piemēram, ja viņam ir smadzeņu redzes traucējumi.
Nepietiekamas diagnostikas dēļ bērna kartē tiek ierakstīts noteikts kods, un visa invaliditāte, kas viņam ir, paslēpta zem "jauktiem attīstības traucējumiem".
Sarkanbaltais spieķis
Nedzirdīgi neredzīgo cilvēku pazīšanās zīme ir spieķis ar sarkanām un baltām svītrām.
Nedzirdīgi neredzīgo cilvēku apvienības
Pasaulē ir starptautiska organizācija Nedzirdīgi neredzīgo internacionāle, Eiropas nedzirdīgi neredzīgo apvienība, kā arī biedrības atsevišķās valstīs. Par tām pastāstīsim atsevišķā rakstā. Latvijā šāda biedrība bija, bet tika likvidēta
Nedzirdīgi neredzīgo diena
Pasaulē Nedzirdīgi neredzīgo diena tiek atzīmēta 27. jūnijā, kas ir amerikāietes Helēnas Kelleres dzimšanas diena. Ap šo laiku tiek atzīmēta arī Nedzirdīgi neredzīgo nedēļa, kuras datumi var mainīties, un pat mēnesis.
Eiropas Nedzirdīgi neredzīgo dienu atzīmē 22. oktobrī. Kāpēc rudenī? Iespējams, tāpēc, ka vairākās ziemeļvalstīs 27. jūnijā svin saulgiežus un šis neliekas piemērots datums tik smagas problēmas aktualizēšanai.