Invaliditātes lietu nacionālā padome
Lai veicinātu sadarbību starp institūcijām un iesaistītu sabiedriskās organizācijas lēmumu pieņemšanā, kas saistīti ar personu ar invaliditāti integrācijas veicināšanu, Labklājības ministrija 1997. gadā izveidoja Invaliditātes lietu nacionālā padomi (turpmāk – ILNP) (sākotnēji - Invalīdu lietu nacionālo padome).
Kopš 2023.gada 5.decembra ILNP darbību regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 699 “Invaliditātes lietu nacionālās padomes nolikums”.
ILNP ir konsultatīva institūcija, kas izveidota, lai īstenotu saskaņotu starpresoru sadarbību personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju politikas izstrādē un īstenošanā. ILNP funkcija ir veicināt personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju politikas attīstību, sniedzot priekšlikumus nozaru politiku tiesību aktu projektu un attīstības plānošanas dokumentu sagatavošanai, īstenošanai un aktualizēšanai.
ILNP priekšsēdētājs ir labklājības ministrs, tās sastāvā ir izglītības un zinātnes ministrs, ekonomikas ministrs, klimata un enerģētikas ministrs, satiksmes ministrs, veselības ministrs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis, Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktors, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors, kā arī pārstāvji no sabiedriskajām organizācijām.
ILNP sēdes tiek organizētas četras reizes gadā, kā arī nepieciešamības gadījumā var tikt sasaukta ārkārtas sēde. Katra gada sākumā, sadarbībā ar ILNP locekļiem, tiek izstrādāts gada darba plāns, tajā iekļaujot aktuālos jautājumus un tēmas, kas svarīgas personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanā.
Ikviens interesents tiek aicināts iesūtīt savus ierosinājumus par iespējamiem pasākumiem, lai veicinātu personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju un tiesību aizstāvību, rakstot
Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departaments
Līva Ševčuna
Vecākā eksperte
Invaliditātes lietu nacionālās padomes 2024.gada darba plāns
1. ceturksnis:
1. ILNP darba plāns 2024.gadam – ziņotājs Labklājības ministrija.
2. Par 2024. gadā plānotajiem grozījumiem normatīvajos aktos invaliditātes jautājumu kontekstā – ziņotājs Labklājības ministrija.
3. Par grozījumiem Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā attiecībā par atvieglojumu saņemšanu personām ar invaliditāti apdrošināšanas prēmijas apmaksai – ziņotājs Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, Finanšu ministrija
4. Cita informācija (pēc nepieciešamības).
2. ceturksnis:
1. Par īstermiņa politikas plānošanas dokumenta “Plāns personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju veicināšanai 2024.-2027.gadam” virzības progresu – ziņotājs Labklājības ministrija.
2. Nodarbinātības valsts aģentūras sociālā mentora pakalpojuma cilvēkiem ar GRT efektivitāte un rezultāti nodarbinātības veicināšanā – ziņotājs Nodarbinātības valsts aģentūra, Biedrība “PINS”.
3. Ambulatorā psihiskās veselības aprūpes pieejamība, starpdisciplināra sadarbība un atbalsts dzīvesvietā cilvēkiem ar psihiskām saslimšanām – ziņotājs Veselības ministrija.
4. Cita informācija (pēc nepieciešamības).
3. ceturksnis:
1. Sociālā dialoga un sadarbības veicināšana augstākajā izglītībā un pētniecībā, lai uzlabotu personu ar invaliditāti iesaisti augstākajā izglītībā,ētniecībā un mobilitātē – ziņotājs Izglītības un zinātnes ministrija.
2. Informācija par personas apliecības (eID kartes) nepieciešamību, lai saņemtu braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā –iņotājs Satiksmes ministrija un Autotransporta direkcija.
3. Informācija par Sabiedrības integrācijas fonda izstrādāto Dažādības vadības platformu darba devējiem – ziņotājs Sabiedrības integrācijas fonds.
4. Inovatīvu sociālo pakalpojumu nepieciešamība, pieejamība un attīstība – ziņotājs Labklājības ministrija.
4.ceturksnis:
1. Izglītības un zinātnes ministrijas iespējas un izaicinājumi ANO konvencijas ieviešanā – ziņotājs Izglītības un zinātnes ministrija.
2. Tehnisko palīglīdzekļu aprite un pieejamība – ziņotājs Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrs.
3. Starpinstitūciju darba grupas par vides, pakalpojumu un informācijas piekļūstamības veicināšanu progresa ziņojums – ziņotājs Labklājības ministrija.
4. Mobilitātes vienlīdzības un piekļūstamības konsultatīvās padomes identificētās problēmas un līdz šim paveiktais personu ar invaliditāti mobilitātes vienlīdzības veicināšanā – ziņotājs Satiksmes ministrija.
5. Par iespējamajām izmaiņām invaliditātes novērtēšanas procesā pilngadīgām personām – ziņotājs Labklājības ministrija.
ILNP sēžu protokoli
https://www.lm.gov.lv/lv/protokoli-1
Pārskats par ILNP darbu
https://www.lm.gov.lv/lv/parskats-par-ilnp-darbu
ILNP sēžu video ieraksti
ILNP sēde 14.09.2022
https://youtu.be/-npfCTvTEPI?si=fZ4_1SzN9rUab3cA
ILNP sēde 26.04.2023
https://youtu.be/igXzT_7Rg8c?si=JcQ1zoimuHrT6YTb
ILNP sēde 25.01.2023
https://youtu.be/1iFpNTvms1Y?si=vdZvsnZigSKSM6_n